Z dziejów
Treść
GMINA ROPA WSPÓŁCZEŚNIE
Gminę Ropa utworzono 1 lipca 1991 roku. Powstała z wydzielenia wsi Ropa z gminy Gorlice oraz wsi Łosie z gminy Uście Gorlickie. Wieś Klimkówka została przyłączona do gminy 1 stycznia 2000r. Wcześniej samorząd gminny istniał w Ropie od połowy XIX wieku do 1975 roku.
Aktualnie gmina zajmuje obszar 49,09km2, według stanu na 31 grudnia 2003r. liczy 5043 mieszkańców. W centrum Ropy znajdują się najważniejsze podmioty wypełniające funkcje usługowo-gospodarcze dla całej jednostki administracyjnej. Znaczna część mieszkańców gminy zatrudniona jest w małych podmiotach gospodarczych oraz w rolnictwie, część osób pracuje również w zakładach pracy zlokalizowanych głównie w Gorlicach i Grybowie. Lokalne firmy działają głównie w branży produkcyjno-usługowej (usługi budowlane, przetwórstwo drewna).
Na terenie gminy Ropa funkcjonują trzy szkoły podstawowe, gimnazjum, dwa przedszkola. Gimnazjum jest wyposażone w nowoczesną halę sportową. Przy Szkole Podstawowej Nr 1 znajduje się stadion sportowy, natomiast we wsi Łosie znajduje się małe boisko sportowe. Zapewnieniem podstawowej opieki zdrowotnej zajmuje się Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Ropie. Na terenie gminy znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, zadania z zakresu kultury organizuje Gminny Ośrodek Kultury, który m.in. przez działalność w zakresie informatyki umożliwia mieszkańcom korzystanie z Internetu.
Wśród działających organizacji pozarządowych wymienić należy Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Ropa, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci, Młodzieży oraz Osób Niepełnosprawnych "Źródełko", Klub sportowy Ropa, Fundację "Szlachetne Zdrowie", Stowarzyszenie Pogranicza. Uzupełniają one ofertę działań realizowanych przez samorząd w zakresie kultury, sportu, rekreacji oraz edukacji.
W każdym z sołectw działają Ochotnicze Straże Pożarne, których obecność ma istotny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.
Od 2000 roku Gmina Ropa prowadzi współpracę ze słowacką miejscowością Hazlin, a od 2001 roku z ukraińskim miastem Pustomyty. Stąd tutejsze placówki oświatowe oraz organizacje pozarządowe prowadzą międzynarodową współpracę kulturalną, sportową i turystyczną. Łatwo w Ropie uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych w przygranicznych miejscowościach słowackich. Tym samym zainicjowany przed wiekami handel solą, winem i płótnem ze słowackim Bardejowem oraz tradycje maziarskie posiadają
współczesną kontynuację.