Przejdź do treści
Przykładowy Banner
Przejdź do stopki

Akcja sprzątania nad Klimkówką

Treść

 

Akcja sprzątania obrzeża Zbiornika Wodnego Klimkówka
 
Kolejna akcja sprzątania nad Zbiornikiem Klimkówka  zorganizowana została ze wspólnej inicjatywy Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Pstrąg” w Gorlicach, Gminnego Ośrodka Kulturyw Ropie oraz Stowarzyszenia „Pogranicza” w Ropie. W akcji tej uczestniczyła grupa młodzieży z Gimnazjum w Ropie aktywnie działająca w Kole Wolontariatu „NON PROFIT” przy tej placówce oraz uczestnicy projektu ph. „Beskidzki Kocioł – aktywność obywatelska młodych” przy Stowarzyszeniu „Pogranicza”. Z ramienia Koła PZW „Pstrąg” uczestniczyli członkowie Zarządu, a z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury – Instruktor z Wiejskiego Domu Kultury i Turystyki w Klimkówce – Filii GOK oraz stażystka i praktykantki. Akcją kierował Zdzisław Niezgoda – dyrektor GOK i zarazem przedstawiciel Zarządu Koła, a grupę sprzątającą prowadziła Idalia Ferenc – Instruktor w WDKiT i również członek Zarządu Koła. Młodzież zbierała śmieci na odcinku od zjazdu „Słoneczna przystań” do Stanicy Wodnej oraz cały jej teren. Szczególnie dużo śmieci, woda – po ostatnim przyborze w wyniku ulewnych deszczów – pozabierała z brzegów i naniosła w okolicę zatoki GWOPR. To na tym odcinku było najwięcej pracy. Uczestnicy akcji zebrali około 30 worków śmieci. Niestety, w wodzie, szczególnie w zatoczkach, pomiędzy naniesionymi gałęziami pozostało jeszcze sporo śmieci, głównie butelek, puszek i plastików, do których nie było możliwości dotrzeć z brzegu. Przydałaby się jeszcze jedna tego typu inicjatywa, ale z użyciem łodzi, aby dokończyć dzieła zapoczątkowanego przez młodzież i zapobiec rozwlekaniu śmieci po jeziorze przez prądy i wiatr. Akcja zakończona została w obiekcie „Stanicy wędkarskiej” przy kiełbasce z grilla, przygotowanego przez Kolegów z Zarządu Koła: Władysława Ogonowskiego i Czesława Różyckiego oraz praktykantki z GOK.
Śmieci zalegające nad naszymi wodami to efekt aktywności nieodpowiedzialnych turystów, ale również (niestety) i części społeczności wędkarskiej, do której nie dotarła jeszcze świadomość zagrożeń i skutków jakie mogą powstać w wyniku zaśmiecania środowiska naturalnego, nie mówiąc już o wątpliwej przyjemności wypoczywania w takim otoczeniu, do którego stanu po części sami doprowadzamy bądź tolerujemy postępowanie innych, dając jednocześnie przykład i wzór do naśladowania młodszemu pokoleniu, co coraz bardziej daje się zaobserwować nie tylko nad wodami, ale również w innych miejscach publicznych.
Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowanie Dyrektorowi Gimnazjum w Ropie Panu Pawłowi Żegleniowi za kolejne już wsparcie naszej inicjatywy, opiekunom młodzieży: z ramienia Gimnazjum – nauczycielom: Pani Marcie Włodarczyk  Deć i Pani Halinie Kozak, a z ramienia Stowarzyszenia Pogranicza – Pani Monice Obrzut. Szczególnie gorąco dziękujemy młodzieży za aktywną i efektywną pracę. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Gorlicach, fundatorowi worków i rękawic ochronnych do realizacji akcji.
 
Galeria zdjęć
 
 

 

150719