Akcja sprzątania nad Klimkówką
Treść
Akcja sprzątania obrzeża Zbiornika Wodnego Klimkówka
Kolejna akcja sprzątania nad Zbiornikiem Klimkówka zorganizowana została ze wspólnej inicjatywy Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Pstrąg” w Gorlicach, Gminnego Ośrodka Kulturyw Ropie oraz Stowarzyszenia „Pogranicza” w Ropie. W akcji tej uczestniczyła grupa młodzieży z Gimnazjum w Ropie aktywnie działająca w Kole Wolontariatu „NON PROFIT” przy tej placówce oraz uczestnicy projektu ph. „Beskidzki Kocioł – aktywność obywatelska młodych” przy Stowarzyszeniu „Pogranicza”. Z ramienia Koła PZW „Pstrąg” uczestniczyli członkowie Zarządu, a z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury – Instruktor z Wiejskiego Domu Kultury i Turystyki w Klimkówce – Filii GOK oraz stażystka i praktykantki. Akcją kierował Zdzisław Niezgoda – dyrektor GOK i zarazem przedstawiciel Zarządu Koła, a grupę sprzątającą prowadziła Idalia Ferenc – Instruktor w WDKiT i również członek Zarządu Koła. Młodzież zbierała śmieci na odcinku od zjazdu „Słoneczna przystań” do Stanicy Wodnej oraz cały jej teren. Szczególnie dużo śmieci, woda – po ostatnim przyborze w wyniku ulewnych deszczów – pozabierała z brzegów i naniosła w okolicę zatoki GWOPR. To na tym odcinku było najwięcej pracy. Uczestnicy akcji zebrali około 30 worków śmieci. Niestety, w wodzie, szczególnie w zatoczkach, pomiędzy naniesionymi gałęziami pozostało jeszcze sporo śmieci, głównie butelek, puszek i plastików, do których nie było możliwości dotrzeć z brzegu. Przydałaby się jeszcze jedna tego typu inicjatywa, ale z użyciem łodzi, aby dokończyć dzieła zapoczątkowanego przez młodzież i zapobiec rozwlekaniu śmieci po jeziorze przez prądy i wiatr. Akcja zakończona została w obiekcie „Stanicy wędkarskiej” przy kiełbasce z grilla, przygotowanego przez Kolegów z Zarządu Koła: Władysława Ogonowskiego i Czesława Różyckiego oraz praktykantki z GOK.
Śmieci zalegające nad naszymi wodami to efekt aktywności nieodpowiedzialnych turystów, ale również (niestety) i części społeczności wędkarskiej, do której nie dotarła jeszcze świadomość zagrożeń i skutków jakie mogą powstać w wyniku zaśmiecania środowiska naturalnego, nie mówiąc już o wątpliwej przyjemności wypoczywania w takim otoczeniu, do którego stanu po części sami doprowadzamy bądź tolerujemy postępowanie innych, dając jednocześnie przykład i wzór do naśladowania młodszemu pokoleniu, co coraz bardziej daje się zaobserwować nie tylko nad wodami, ale również w innych miejscach publicznych.
Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowanie Dyrektorowi Gimnazjum w Ropie Panu Pawłowi Żegleniowi za kolejne już wsparcie naszej inicjatywy, opiekunom młodzieży: z ramienia Gimnazjum – nauczycielom: Pani Marcie Włodarczyk Deć i Pani Halinie Kozak, a z ramienia Stowarzyszenia Pogranicza – Pani Monice Obrzut. Szczególnie gorąco dziękujemy młodzieży za aktywną i efektywną pracę. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Gorlicach, fundatorowi worków i rękawic ochronnych do realizacji akcji.
Galeria zdjęć